فوم پلی استایرن منبسط شده (EPS) می تواند خانه شما را گرم، ماهی شما راسرد نگه دارد و پل های شما رامقاومی کند. اما این فوم دقیقا چیست و چرا اهمیت دارد؟

پلی استایرن منبسط شده (EPS) یک ماده پلاستیکی سلولی سبک است که از گلوله‌های کروی توخالی کوچکی تشکیل شده است که از طریق فرآیند قالب‌گیری در کارخانه‌های شرکت ماموت منبسط می‌شوند تا ماده مقرون‌به‌صرفه و بسیار کارآمدی را ایجاد کنند که در صدها کاربرد مختلف استفاده می‌شود.

بیش از ۹۵٪ هوا و فقط حدود ۵٪ پلاستیک است.

کاربرد پلی استارین

چرا از پلی استایرن منبسط شده استفاده کنیم؟

پلی استایرن منبسط شده (EPS) به طور گسترده در بسیاری از کاربردهای روزمره مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا وزن سبک، استحکام، دوام، عایق حرارتی و ویژگی های جذب شوک آن مزایای برتری نسبت به سایر مواد دارد.

این ویژگی ها، همراه با تطبیق پذیری، عملکرد و مقرون به صرفه بودن آن، EPS را به یک بسته بندی و مصالح ساختمانی انتخابی برای بیش از ۵۰ سال تبدیل کرده است.

پلی استایرن منبسط شده (EPS) بی اثر، غیر سمی و قابل بازیافت است.

استفاده از محصولات عایق پلی استایرن منبسط شده (EPS) به طور قابل توجهی انرژی مورد نیاز برای گرمایش و سرمایش را در هر سازه ای که در آن اعمال می شود کاهش می دهد.

همراه با هزینه ارزان آن، EPS یک انتخاب همه کاره است و به صرفه جویی در هزینه ها و کاهش ردپای کربن سازه کمک می کند.

فرآیند تولید

EPS در یک فرآیند دو مرحله ای ایجاد می شود:

دانه‌های خام با استفاده از بخار منبسط می‌شوند و دانه‌های پیش پفکی ایجاد می‌کنند که سپس در کیسه‌های بزرگ قبل از انتقال به قالب پخته می‌شوند.

هنگامی که در قالب قرار می گیرند، دانه های قبل از پفک دوباره بخار می شوند تا یک بلوک تشکیل شود. سپس بلوک‌ها روی کف انبار قرار می‌گیرند تا برای مدت زمان مناسب قبل از برش به اشکال و اندازه‌های مختلف شوند.

بلوک ها در چندین تراکم تولید می شوند تا نیازهای خاص پروژه را برآورده کنند. در اینجا در شرکت ماموت، ما بلوک‌های فوم EPS با چگالی کم را تا دانسیته ۱۲۹ کیلو تولید می‌کنیم.

فرآیند تولید پلی استایرن منبسط شده

تاریخچه

پلی استایرن در سال ۱۸۳۹ توسط ادوارد سیمون، داروساز از برلین کشف شد.

او از storax، رزین درخت شیرین شرقی Liquidambar orientalis، یک ماده روغنی تقطیر کرد، یک مونومر که آن را استایرول نامید. چند روز بعد، سایمون متوجه شد که استایرول غلیظ شده و به ژله ای تبدیل شده است که او آن را اکسید استایرول (“Styroloxyd”) نامید، زیرا تصور می کرد اکسیداسیون است.

در سال ۱۸۴۵ جان بادل بلیت شیمیدان متولد جامائیکایی و آگوست ویلهلم فون هافمن شیمیدان آلمانی نشان دادند که همان تغییر شکل استایرول در غیاب اکسیژن صورت گرفت.

آنها این محصول را “متا استایرول” نامیدند. تجزیه و تحلیل نشان داد که از نظر شیمیایی با استیرولوکسید سیمون یکسان است.

در سال ۱۸۶۶ مارسلین برتلو به درستی تشکیل متا استایرول/استایرولکسید از استایرول را به عنوان یک فرآیند پلیمریزاسیون شناسایی کرد.

] حدود ۸۰ سال بعد متوجه شد که حرارت دادن استایرول یک واکنش زنجیره‌ای را آغاز می‌کند که در آن ماکرومولکول‌ها تولید می‌شود، به دنبال تز شیمی‌دان آلی آلمانی هرمان استودینگر (۱۸۸۱-۱۹۶۵). این در نهایت منجر به دریافت نام فعلی خود، پلی استایرن، ماده شد.

شماتیک مولکول پلی استارین

موارد استفاده از پلی استایرن

فوم های پلی استایرن به دلیل مجموعه ای از خواص عالی از جمله عایق حرارتی خوب، خواص میرایی خوب و وزن بسیار سبک برای کاربردهای مختلفی استفاده می شوند.

از استفاده به عنوان مصالح ساختمانی گرفته تا بسته بندی فوم سفید، پلی استایرن منبسط شده دارای طیف گسترده ای از کاربردهای نهایی است.

در واقع، اکنون بسیاری از تخته های موج سواری از EPS به عنوان هسته فوم استفاده می کنند.

ساختمان و ساخت و ساز

EPS ماهیت خنثی دارد و بنابراین هیچ واکنش شیمیایی ایجاد نمی کند.

از آنجایی که برای هیچ آفتی جذابیتی ندارد، به راحتی می توان از آن در صنعت ساختمان مانند ساندویچ پانل استفاده کرد.

همچنین سلول بسته است، بنابراین هنگامی که به عنوان یک ماده اصلی استفاده می شود، آب کمی را جذب می کند و در عوض باعث ایجاد کپک یا پوسیدگی نمی شود.

EPS بادوام، قوی و همچنین سبک است و می تواند به عنوان سیستم های پانل عایق برای نماها، دیوارها، سقف ها و کف ساختمان ها، به عنوان ماده شناور در ساخت مارینا و پانتون ها و به عنوان پرکننده سبک وزن در ساخت و ساز جاده و راه آهن استفاده شود.

بسته بندی

EPS خاصیت جذب شوک دارد و آن را برای نگهداری و حمل و نقل اقلام شکننده مانند نوشیدنی، مواد شیمیایی، تجهیزات الکترونیکی و محصولات دارویی ایده آل می کند.

خواص عایق حرارتی و مقاوم در برابر رطوبت آن برای بسته بندی مواد غذایی پخته شده و همچنین اقلام فاسد شدنی مانند غذاهای دریایی، میوه ها و سبزیجات مناسب است.

استفاده های دیگر

EPS را می توان در ساخت لغزنده، هواپیمای مدل و حتی تخته موج سواری به دلیل نسبت مثبت استحکام به وزن آن استفاده کرد.

استحکام EPS به همراه خاصیت ضربه گیر آن باعث می شود که برای استفاده در صندلی های کودکان و کلاه دوچرخه سواری موثر باشد.

همچنین در برابر فشرده سازی مقاوم است، به این معنی که EPS برای روی هم گذاشتن کالاهای بسته بندی ایده آل است. EPS همچنین در باغبانی در سینی های نهال برای ارتقای هوادهی خاک کاربرد دارد.

نگرانی های زیست محیطی

EPS بسیار “سبز” است. هرگز هیچ CFC، HCFC ندار.

پلی استایرن منبسط شده همیشه فاقد CFC و HCFC بوده است.

ماموت یک کارخانه تولیدی با وجدان زیست محیطی است.

تریم EPS داخلی ما بازیافت می‌شود و ما EPS قابل بازیافت را از مشتریان و عموم می‌پذیریم، که به میزان قابل توجهی مقدار EPS را که به طور بالقوه در محل‌های دفن زباله ختم می‌شود، کاهش می‌دهد.

ما از نظر زیست‌محیطی مسئولیت‌پذیر هستیم، منابع طبیعی را صرفه‌جویی می‌کنیم. ما با نصب پنل های خورشیدی و جایگزینی روشنایی خود با وسایل کم مصرف به تلاش های خود برای حفظ محیط زیست خود ادامه دادیم.

همه این اقدامات به تمیزتر نگه داشتن هوای سیاره ما کمک می کند و تأثیر محل دفن زباله بر جمعیت را کاهش می دهد.

عایق EPS از عناصر آلی – کربن، هیدروژن و اکسیژن – تشکیل شده است و حاوی کلروفلوئوروکربن (CFC) یا هیدروکلرو فلوئوروکربن (HCFCs) نیست.

ثبت نظرات

    طرح فروش  زمستانی