فوم پلی استایرن اکسترود شده (XPS) فوم سفت و سختی است که یک محلول عایق قوی، در عین حال سبک و انعطاف پذیر ارائه می دهد که در برابر جذب آب مقاوم است و آن را برای طیف وسیعی از کاربردهای ساختمانی و تجاری ایده آل می کند.

پلی استایرن اکسترود شده (XPS) یک پلیمر ترموپلاستیک است.

XPSدارای ساختار سلول بسته است و اغلب قوی تر است، با عملکرد مکانیکی بالاتر و در اصل، اغلب گران تر از EPS است.

به طور کلی، پلی استایرن یک پلیمر آروماتیک مصنوعی است که از مونومر استایرن ساخته شده است که از بنزن و اتیلن، هر دو فرآورده نفتی، مشتق شده است.

پلی استایرن می تواند جامد یا فوم باشد.

پلی استایرن یک ترموپلاستیک بی رنگ و شفاف است که معمولاً برای ساخت عایق های فوم تخته یا تخته مهره و نوعی عایق شل که از دانه های کوچک پلی استایرن تشکیل شده است استفاده می شود.

فوم های پلی استایرن ۹۵ تا ۹۸ درصد هوا هستند.

فوم های پلی استایرن عایق های حرارتی خوبی هستند و بنابراین اغلب به عنوان مواد عایق ساختمانی مانند عایق بندی قالب های بتنی و سیستم های ساختمان پانل های عایق سازه ای مانند ساندویچ پانل استفاده می شوند.

پلی استایرن منبسط و پلی استایرن اکسترود شده هر دو از پلی استایرن ساخته می شوند، اما EPS از دانه های پلاستیکی کوچکی تشکیل شده است که با هم ذوب شده اند و XPS به عنوان یک ماده مذاب شروع می شود که از یک فرم به صورت ورقه ای فشرده می شود.

XPS بیشتر به عنوان عایق فوم برد استفاده می شود.

محدوده چگالی XPSحدود ۲۸-۴۵ کیلوگرم بر متر مکعب است.

XPS از همان مواد پایه EPS تولید می شود و بنابراین نفت خام نیز در پایه آن وجود دارد. فرآیند تولید پلی استایرن اکسترود شده تنها کمی متفاوت از پلی استایرن منبسط شده است.

همانند پلی استایرن منبسط پلی استایرن اکسترود کاربردهای بسیار متنوعی دارد. می توان از آن برای عایق کاری ساختمان، سقف و کف بتنی استفاده کرد.

از مواد پلی استایرن اکسترود شده نیز می توان در صنایع دستی و مدل سازی، به ویژه مدل های معماری استفاده کرد.

اگرچه پلی استایرن منبسط شده و اکسترود شده دارای ساختار سلول بسته هستند، اما توسط مولکول های آب قابل نفوذ هستند و نمی توان آنها را به عنوان یک مانع بخار در نظر گرفت.

در پلی استایرن منبسط شده شکاف های بینابینی بین گلوله های سلول بسته منبسط شده وجود دارد که شبکه ای باز از کانال ها را بین گلوله های باند شده تشکیل می دهد.

اگر آب منجمد شود و تبدیل به یخ شود، منبسط می شود و می تواند باعث جدا شدن گلوله های پلی استایرن از کف شود.

نمونه فوم پلی استایرن اکسترود شده

فرآیند تولید پلی استایرن اکسترود شده

عایق تخته فوم پلی استایرن اکسترود شده به عنوان یک گرانول جامد از رزین پلی استایرن شروع می شود.

گرانول های پلاستیکی به یک اکسترودر وارد می شوند، جایی که ذوب می شوند و با افزودنی های حیاتی مخلوط می شوند تا یک سیال چسبناک تشکیل دهند.

در مرحله بعد، یک عامل دمنده برای فعال کردن انبساط محصول پلاستیکی تزریق می شود.

تحت شرایط گرما و فشار به دقت کنترل شده، مخلوط پلاستیکی از طریق قالب به شکل دلخواه وارد می شود.

سپس فوم پلاستیکی سفت و سخت به ابعاد محصول نهایی بریده می شود و معمولاً به عنوان تخته شناخته می شود.

این فرآیند پیوسته ساختار سلول بسته ای را ایجاد می کند که شبیه توده ای از حباب های یکنواخت با دیواره های مشترک بین آنها است.

یک لایه صاف پیوسته در بالا و پایین نیز تشکیل می شود.

ساختار سلول بسته فوم پلی استایرن اکسترود شده استحکام و دوام طولانی مدت بسیار خوبی را ایجاد می کند.

 پلی استایرن اکسترود شده

کاربردفوم پلی استایرن اکسترود شده (XPS)

تخته پلی استایرن اکسترود شده برای طیف وسیعی از مصارف ایده آل است – از عایق کاری دیوار و سقف، اتاق های خنک و سردخانه گرفته تا زیر دال بتنی (مانند پارکینگ) و حتی برای مدل سازی معماری یا ساخت مدل های برای سرگرمی استفادمی شود.

پلی استایرن اکسترود شده ماده عایق ایده آل برای خانه ها و کاربردهای تجاری است.

عایق خانه: از جمله زیر دال، دیوار حفره ای، عرشه و بالکن

عایق سقف: عایق XPS را می توان در بالای سقف یا به عنوان عایق داخلی در زیر ساختار سقف قرار داد – به عنوان مثال زیر بند / روی خرپا یا بین تیر / زیر خرطومی.

ساختمان تجاری: عایق شامل سقف های معکوس، سقف های کاذب، زیر دال و داخل دیوار حفره ای

کشاورزی: ​​XPS را می توان به عنوان پوشش داخلی سقف، یا دیوار برای سوله ها مانند سوله های مرغداری، مزارع قارچ و کارخانه های نوشیدنی استفاده کرد.

ذخیره سازی: اتاق های خنک، کف انبار سرد و سردخانه.

ساخت و ساز: مسکونی و تجاری از جمله زیر دال / کف، سقف، دیوار، بالکن.

ساخت مدل و قایق:استفاده از عایق XPS در ساختمان های تجاری و مسکونی انعطاف پذیری، سازگاری و راندمان حرارتی زیادی را برای استفاده در تمام قسمت های پوشش ساختمان ارائه می دهد.

کمک های زیست محیطی

سه اصل قوی ز یست محیطی عبارتند از کاهش، استفاده مجدد و بازیافت است.

از آنجایی که روکش عایق فوم پلی استایرن اکسترود شده می تواند اتلاف انرژی در ساختمان ها را کاهش دهد، می تواند میزان انرژی (گاز و برق) مورد نیاز برای حفظ محیط های زندگی راحت را کاهش دهد .

هرچه استفاده از روکش عایق فوم XPS گسترده تر باشد، تأثیر آن بر کاهش مصرف منابع طبیعی مانند زغال سنگ، نفت و گاز بیشتر خواهد بود.

ثبت نظرات

    طرح فروش  زمستانی