پانل لانه زنبوری یک ماده کامپوزیتی جدید سازگار با محیط زیست است که مطابق با اصل بیونیک ساختار لانه زنبورساخته شده است.

دارای هسته ای متشکل از سلول های توخالی هستند که بین دو وجه نازک قرار گرفته اند تا فضایی هوایی بین وجه ها ایجاد کنند.

این سلول ها معمولاً شش ضلعی هستند یا در ستون هایی قرار می گیرند.

پانل لانه زنبوری

مزایای پانل لانه زنبوری

(۱) وزن سبک و مسطح بودن بالا. وزن یک تخته استاندارد ۱۶ کیلوگرم در هر متر مربع، معادل ضخامت شیشه ۶ میلی متر است که تنها ۱/۵ وزن سنگی با همان ضخامت است. مسطح بودن همان ضخامت بسیار بیشتر از یک صفحه آلومینیومی جامد است.

(۲) تخته بزرگ و مقاوم در برابر ضربه است. استحکام ضربه ۱۰ برابر بیشتر از گرانیت ۳ میلی متری است و پس از ضربه نمی شکند. در اثر برخورد فقط تا حدی آسیب می بیند. بدون کاهش استحکام پس از ۱۲۰ چرخه آزمایش انجماد و ذوب اسید (-۲۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد). این یک ماده تزئینی خوب برای ساختمان های بلند است.

(۳) مواد سطح را می توان با مواد دیگر مخلوط کرد و دارای گزینش پذیری قوی است، مانند صفحه آلومینیومی روکش شده، فولاد ضد زنگ، مس خالص، تیتانیوم، سنگ طبیعی، تخته چوب، دکوراسیون نرم و غیره.

(۴) نصب آن بسیار راحت است و در عین حال می تواند به یک صفحه شکل دهی پردازش شود. می توان آن را با توجه به نیاز مشتری از قبل نصب کرد. به طور کلی، تجهیزات نصب بزرگ مورد نیاز نیست. این محصول برای نصب کرتین وال ترکیبی مناسب است. به دلیل وزن سبک متریال می توان آن را به راحتی با چسب معمولی به دیوار ثابت کرد که هزینه نصب را بسیار کاهش می دهد.

(۵) عایق صدا و عایق حرارت خوب هستند. عایق صدا و اثر عایق حرارتی بهتر از تخته سنگ طبیعی با ضخامت ۳۰ میلی متر است. مشخصات پانل کامپوزیت لانه زنبوری سنگ آلومینیومی قابل تغییر است. اندازه تخته استاندارد ۱۲۰۰ میلی متر در ۲۴۰۰ میلی متر است و ضخامت آن برای تخته استاندارد ۲۰ میلی متر، برای سنگ ۴ میلی متر، برای لانه زنبوری آلومینیومی ۱۴ میلی متر و برای لایه انتقال با استحکام بالا و لایه چسب ۲ میلی متر است.

(۶) مقاومت در برابر فشار باد خوب است. ضخامت کل ۲۰ میلی متر، صفحه آلومینیومی دو طرفه ۱٫۰ میلی متر ضخامت، تست فشار باد منفی ۹۱۰۰PMa گذرانده شده است، سطح تخته پس از پس زدن همچنان صاف است، این ماده ترجیحی برای مناطق دریایی و پایانه های فرودگاه در آب و هوای متغیر اقیانوسی است.

انواع پانل لانه زنبوری

آلومینیومی

پانل های لانه زنبوری آلومینیومی نسبت استحکام به وزن بالایی دارند. این پانل ها دارای ترکیبی از اشکال سلولی هستند که از نظر هندسی با ضخامت فویل و اندازه سلول جفت می شوند. به عنوان پانل های لانه زنبوری، مواد آلومینیومی به شکل بلوک هستند که منبسط و کشیده نمی شوند تا صفحات را تشکیل دهند.

مزایای پانل های لانه زنبوری آلومینیومی قوی و انعطاف پذیر بودن آنهاست. این پانل ها مقاوم در برابر خوردگی هستند، عملکرد دمایی بالایی دارند و در برابر آتش مقاوم هستند.

این پانل ها رطوبت را جذب نمی کنند و بنابراین در برابر قارچ مقاوم هستند. پانل های لانه زنبوری آلومینیومی را می توان به راحتی ماشین کاری و شکل داد.

Nomex

لانه زنبوری Nomex از کاغذ Nomex ایجاد می شود. این یک نوع کاغذ است که از کاغذهای متاآرامید آغشته به رزین فنولی گرما سخت ایجاد شده است.

پانل های لانه زنبوری Nomex دارای استحکام پیشرفته با ویژگی های مقاوم در برابر آتش هستند. این پنل ها اغلب در پنل های داخلی هواپیما استفاده می شوند.

پانل های Nomex دارای چگالی کم، پایداری جامد و استحکام مکانیکی هستند. آنها نسبت استحکام به وزن بالایی دارند، در برابر خوردگی آسان و انعطاف پذیر هستند و عایق حرارتی خوبی دارند. آنها برای شکل دادن به اشکال سه بعدی مفید هستند.

کولار

این پانل های لانه زنبوری بر پایه کولار ساخته شده اند و با تزریق کاغذهای پاراآرامید با رزین های فنولی مقاوم در برابر حرارت تولید می شوند.

مزیت کولار این است که از Nomex قوی تر است و مقاومت آن در برابر خستگی و سایش مواد بهبود یافته است. این ماده عایق خوبی برای برق و گرما است و مقاومت در برابر خوردگی را بهبود می بخشد.

ترموپلاستیک

پانل های لانه زنبوری ترموپلاستیک سبک وزن هستند و به راحتی قابل بازیافت هستند. این پانل ها انواع مختلفی دارند و بسته به نوع آنها خواص متفاوتی دارند. برخی از انواع پانل های لانه زنبوری ترموپلاستیک عبارتند از:

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) ساختار سفت و سختی را ارائه می دهد. این یک ماده سخت با سختی سطح خوب و مقاومت در برابر ضربه است. این ماده ترموپلاستیک دارای ثبات ابعادی است، می تواند ذوب شود و در محصولات دیگر قابل بازیافت است.

پلاستیک های پلی کربنات (PC) ترموپلاستیک های شفاف هستند. این ماده به نور اجازه می دهد تقریباً به همان روشی که شیشه با پایداری UV منتقل شود. پلی کربنات ها برای مقاومت در برابر ضربه و/یا شفافیت خوب هستند. این مواد می توانند مقاومت حرارتی و خواص خود خاموش شوندگی خوبی را به خصوص اگر با مواد بازدارنده شعله ترکیب شوند، ارائه دهند.

پلی پروپیلن به عنوان یک ماده پانل لانه زنبوری دارای چندین مزیت است. مقاومت شیمیایی خوبی در برابر بازها و اسیدهای رقیق شده دارد. این ماده دارای خاصیت ارتجاعی و چقرمگی است و بدون شکستگی تغییر شکل می دهد. دارای پلاستیک و انعطاف پذیر است. این ماده دارای عایق خوبی با مقاومت بالا در برابر الکتریسیته است.

پلی اتیلن می تواند عایق الکتریکی ارائه دهد، می تواند تقریبا شفاف تا مات باشد و می تواند در محصولات دیگر قابل بازیافت باشد. دارای خواص مقاوم در برابر حرارت است.

لانه زنبوری از جنس استنلس استیل

لانه زنبوری از جنس استنلس استیل برخی از قوی ترین پانل های لانه زنبوری موجود در بازار هستند که برای محیط های شدید و نماهای چشمگیر ایده آل هستند.

معایب مواد پانل لانه زنبوری

معایب پانل های لانه زنبوری به مواد بستگی دارد، از جمله:

آلومینیومی

در حالی که پانل های لانه زنبوری آلومینیومی مقاوم در برابر خوردگی هستند، باید با احتیاط در نزدیکی محیط های آب شور استفاده شوند.

محیط های آب نمک می توانند پانل های لانه زنبوری آلومینیومی را دچار خوردگی کنند. این پانل ها باید با دقت در نزدیکی پوسته های کربنی استفاده شوند. پوسته های کربنی می توانند باعث خوردگی گالوانیکی پانل های لانه زنبوری آلومینیومی شوند که رسانایی آن باعث تشدید این مشکل می شود. پانل‌های لانه زنبوری آلومینیومی نیز «حافظه مکانیکی» ندارند. اگر لمینت هسته‌دار به لانه زنبوری آلومینیومی ضربه بزند، پانل‌ها به‌طور برگشت‌ناپذیر تغییر شکل می‌دهند. نتیجه منطقه ای با خواص مکانیکی کاهش یافته است.

Nomex و Kevlar

در حالی که Nomex و Kevlar از مواد قوی و مقاوم در برابر آتش ساخته شده اند، این پانل ها معمولا گران هستند.

ترموپلاستیک

پانل های لانه زنبوری ترموپلاستیک در حفظ پیوند رابط خوب بین لانه زنبوری و پوسته پانل مشکل دارند. این می تواند منجر به تخریب روکش ساختمان یا سایر سازه ها شود.

استنلس استیل

در حالی که لانه زنبوری از جنس استنلس استیل برای شرایط سخت ایده آل است، فولاد ضد زنگ هنوز در محیط های آب شور کاملاً در برابر خوردگی مقاوم نیست و می تواند از بسیاری از انواع دیگر مواد مانند آلومینیوم سنگین تر باشد.

طرح فروش  زمستانی