ورق فلزی گالوانیزه یکی از انواع ورق های فلزی است که معمولاً در صنعت تولید استفاده می شود.

بسیاری از فولادسازان و تولیدکنندگان به شما خواهند گفت که گالوانیزه یکی از بهترین محافظت در برابر خوردگی را ارائه می دهد.

گالوانیزه چیست؟

گالوانیزه کردن یک فرآیند تولیدی است که شامل اعمال پوشش روی بر سطح فولاد برای جلوگیری از زنگ زدگی آن است. پوشش روی برای محافظت از فلز پایه به کار می رود.

این کار را با عمل به عنوان یک مانع در برابر عناصر مختلف خورنده انجام می دهد.

ورق گالوانیزه یکی از محبوب ترین انواع فولاد است. این به دلیل افزایش استحکام، دوام بیشتر و شکل پذیری آن است. خاصیت مقاوم در برابر خوردگی، مفید بودن آن را تا حد قابل توجهی افزایش می دهد.

تطبیق پذیری آن تضمین می کند که کاربردهای متنوعی دارد. همچنین استفاده از فولاد گالوانیزه مزایای زیادی دارد. قبل از اینکه به آن بپردازیم، مهم است که اصل کار گالوانیزه را درک کنیم.

روش های مختلف گالوانیزه

گالوانیزه گرم

اولین و مهم ترین روش برای گالوانیزه کردن، گالوانیزه گرم است. روند بسیار شبیه به آنچه از نام نشان می دهد! در این روش، فولاد یا آهن را در یک حوضچه مذاب روی غوطه ور می کنند که دمای آن در حدود ۸۶۰ درجه فارنهایت (۴۶۰ درجه سانتیگراد) حفظ می شود.

این حمام مذاب یک پیوند متالورژیکی بین روی و فلز دریافت کننده را آغاز می کند. پس از بیرون کشیدن فلز از حمام، به قرار گرفتن در معرض جو واکنش نشان می دهد و روی خالص با اکسیژن مخلوط می شود و اکسید روی را تشکیل می دهد.

اکسید روی بیشتر به دی اکسید کربن واکنش می دهد و کربنات روی را تشکیل می دهد که پوشش محافظ نهایی روی مواد را تشکیل می دهد. نشانه آشکار یک ماده گالوانیزه داغ وجود یک الگوی کریستالی مانند بر روی سطح است که گاهی اوقات به عنوان “spangle” نامیده می شود.

روش گالوانیزه گرم یک انتخاب مقرون به صرفه است که می تواند به سرعت در اشکال ساده و پیچیده اجرا شود.

مواد پوشش داده شده جدید را می توان به روشی مشابه مواد بدون پوشش کار و ماشین کاری کرد. فولاد گالوانیزه را می توان در کاربردهای با دمای بالا تا ۳۹۲ درجه فارنهایت استفاده کرد، اما استفاده در دمای بیش از این سطح باعث جدا شدن لایه روی-کربنات می شود.

گالوانیلینگ

Galvannealing نتیجه ترکیب فرآیندهای آنیل و گالوانیزه گرم به منظور تولید یک پوشش تخصصی روی فولاد است. فرآیند گالوانیزه کردن از طریق آنیلینگ آنی و غوطه وری انجام می شود که یک روکش خاکستری مات ایجاد می کند.

فولاد گالوانیل شده یک محصول آلیاژ روی-آهن است که در آن فلز پایه توسط فرآیند غوطه ور شدن داغ پوشش داده می شود، سپس برای ایجاد آلیاژ بین پوشش روی مذاب و فولاد حرارت داده می شود.

پوشش حاصل یک سطح مات است. فولاد گالوانیل شده برای جوشکاری مساعد است و سطح آن برای چسبندگی رنگ عالی است.

پیش گالوانیزه کردن

همانند روش گالوانیزه گرم، اما در همان مرحله اول تولید انجام می شود. پیش گالوانیزه کردن فرآیندی است که شامل چرخاندن ورق فلز از طریق یک ماده تمیز کننده برای آماده سازی سریع مواد برای گالوانیزه کردن است.

سپس فلز از داخل حوضچه ای از روی مایع مذاب عبور داده می شود و بلافاصله پس می زند. مزیت اصلی این روش این است که کویل های ورق فولادی را می توان به سرعت در مقیاس بزرگ با پوشش یکپارچه تری نسبت به روش سنتی غوطه ور گرم گالوانیزه کرد.

الکتروگالوانیزه کردن

منحصربفردترین روش ذکر شده، الکتروگالوانیزه کردن شامل فرو بردن مواد در ظرف مذاب روی نیست. در عوض، جریان الکتریکی به محلول الکترولیتی وارد می‌شود که روی فولاد اعمال می‌شود، که یون‌های روی دارای بار مثبت را به فلز روی کاهش می‌دهد – که سپس روی فولاد با بار مثبت رسوب می‌کند.

مانند پیش گالوانیزه کردن، این روش معمولاً در مرحله اول تولید انجام می شود.

رایج ترین کاربردهای ورق گالوانیزه

صنعت خودرو

استفاده از فولاد گالوانیزه در وسایل نقلیه به سال ها قبل برمی گردد. استفاده از بدنه های با روکش روی در خودروها تبدیل به الزام تولید خودرو شده است.

ماهیت ضد زنگ این ماده آن را به یک ابزار بازاریابی عالی در بازار رقابتی تبدیل می کند. چندین سازنده از آنها برای ارائه ضمانت های ضد زنگ به مشتریان خود استفاده می کنند.

صنعت مخابرات

حفظ خطوط تلفن کار آسانی نیست. آنها برای موفقیت به سخت ترین و مطمئن ترین مواد نیاز دارند.

ورق گالوانیزه کاربردهای خود را در سیم کشی تلفن و جعبه تجهیزات ارائه می دهد. بنابراین، خطر آسیب کاهش می یابد و هزینه نگهداری کاهش می یابد.

تجهیزات و لوازم برقی

وقتی به اکثر وسایل برقی اطراف خود نگاه می کنید، ممکن است بتوانید به ویژگی های منحصر به فرد بدنه آنها توجه کنید. اکثر پوشش‌های تجهیزات الکتریکی از مواد فولادی گالوانیزه استفاده می‌کنند. در واقع، تعجب آور نیست که برخی از قسمت های داخلی این وسایل از این ماده فولادی ساخته شده اند.

صنعت ساختمان و ساخت ساز

استحکام و دوام ورق فلزی گالوانیزه باعث محبوبیت آن در صنعت ساختمان شده است. در پروژه های مختلف تجاری و مسکونی تا بالاترین سطح به کار گرفته شده است.

به خاطر”درخشش” ارائه شده توسط این ماده نیز آن را به یک انتخاب عالی برای زیبایی شناسی تبدیل می کند. بنابراین طرح های معماری مدرن را در اختیار سازندگان قرار می دهد. این یک ماده عالی برای قطعات ساختاری بزرگ و کارهای ساختمانی کوچکتر است.

کاربرد ورق گالوانیزه
طرح فروش  زمستانی