استایرن مایعی است که می تواند از نظر شیمیایی به هم متصل شود تا پلی استایرن(PS) ایجاد کند،PS یک پلاستیک جامد که خواص متفاوتی را نشان می دهد.

همانطور که از نام آن پیداست، از بسیاری از استایرن ها (“پلی”) تشکیل شده است.

استایرن یک ترکیب آلی کوچک با فرمول شیمیایی C6H5CH=CH2 است. استایرن به عنوان وینیل بنزن نیز شناخته می شود.

این به این دلیل است که دارای یک گروه عملکردی وینیل (-CH=CH2) است که به یک حلقه بنزن (C6H6) متصل است.

استایرن چیست

استایرن مایعی شفاف و بی رنگ است. هنگامی که گرم می شود، مولکول های منفرد (مونومر) به هم می پیوندند و زنجیره های بلندی را تشکیل می دهند. زنجیره های بلند مونومرهای تکرار شونده را پلیمر می گویند.

استایرن یک ماده مایع طبیعی است که برای تولید اقلام مختلف قدرتمند، انعطاف پذیر و سبک استفاده می شود.

استایرن به طور طبیعی در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها وجود دارد. ساختار شیمیایی آن شبیه به آلدهید است، جزء شیمیایی که طعم دارچین را ایجاد می کند.

استایرن همچنین به عنوان بلوک ساختمانی برای مواد مورد استفاده در ساخت اتومبیل، وسایل الکترونیکی، قایق، وسایل نقلیه تفریحی، اسباب بازی ها و محصولات مصرفی بی شمار دیگر تولید می شود.

پلی استایرن

PS یک پلیمر آلی مصنوعی همه کاره با فرمول شیمیایی (C8H8)n است.PS می تواند یک پلاستیک سخت و جامد یا یک فوم باشد.

PS یک رزین سفت و محکم است که به طرز خیره کننده ای شفاف است.

ساختار پلی استایرن

این پلاستیک پرمصرف ترین است و از پلیمریزاسیون استایرن ساخته شده است.

پلیمر ترموپلاستیک در دمای محیط جامد است، اما هنگامی که در دمای بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد گرم شود، مایع تبدیل می شود.

PS در آب نامحلول است. به جز چند استثنا، PS یک ماده زیست تخریب ناپذیر است. بسیاری از حلال های هیدروکربنی معطر و حلال های کلردار آن را به سرعت حل می کنند.

PS از نظر شیمیایی در برابر اسیدها و بازها مقاوم است، اما به راحتی توسط بسیاری از حلال های هیدروکربنی کلردار و معطر حل می شود.

PS برای ساخت طیف گسترده ای از محصولات مصرفی، لوازم خانگی، لوازم الکترونیکی، قطعات خودرو، اسباب بازی ها، گلدان های باغبانی، تجهیزات و غیره استفاده می شود.

یک ماده فوم نیز می تواند از پلی استایرن ساخته شود. PS فوم معمولاً برای بسته بندی مواد شیمیایی استفاده می شود.

انواع مختلف پلی استایرن کدام است؟

PS به دو شکل اصلی وجود دارد: جامد یا فوم. به عنوان یک فوم، دو شکل آن پلی استایرن منبسط شده (EPS) و پلی استایرن اکسترود شده (XPS) است.

پلی استایرن منبسط شده معمولاً در بسته بندی استفاده می شود.

پلی استایرن اکسترود شده (XPS) معمولا در مدل های معماری استفاده می شود.

تاریخچه پلی استایرن

تاریخچه PS به سال ۱۸۳۹ بازمی گردد که یک داروساز آلمانی (داروفروش) به نام ادوارد سیمون استایرن را در نفت کشف کرد.

بعدها دانشمندان تلاش کردند تا استایرن را در برخی از محصولات تجاری خود مانند لاستیک‌ها بگنجانند. اما پلیمری مبتنی بر استایرن تا سال ۱۹۳۰ تولید نشد، زمانی که محققان شرکت شیمیایی آلمانی I. G. Farben چگونگی ساخت این ماده را کشف کردند. شرکت مادر فاربر، BASF، مدت کوتاهی محصول را به صورت تجاری در دسترس قرار داد و در سال ۱۹۳۷، Dow Chemical برای اولین بار این ترکیب را در ایالات متحده عرضه کرد.

در طول جنگ جهانی دوم، PS برای تولید محصولات لاستیکی مصنوعی مورد استفاده قرار گرفت. پس از جنگ، تعداد کاربردهای تجاری و صنعتی به سرعت گسترش یافت. امروزه اجتناب از محصولات پلی استایرن در زندگی روزمره عملا غیرممکن است.

تفاوت بین استایرن و PS چیست؟

تفاوت در شیمی است. استایرن مایعی است که می تواند از نظر شیمیایی به هم متصل شود تاPS ایجاد کند،که یک پلاستیک جامد که خواص متفاوتی را نشان می دهد.

PS برای ساخت انواع محصولات مصرفی مانند ظروف خدمات غذایی، بالشتک برای حمل و نقل لوازم الکترونیکی ظریف و عایق استفاده می شود.

کاربرد پلی استایرن

خواصPS

PS به دلیل وجود گروه های فنیل حجیم در حالت آمورف وجود دارد

پلی استایرن ماهیتی غیر قطبی دارد.

نقطه ذوب پلی استایرن ۲۴۰ درجه سانتی گراد است.

چگالی پلی استایرن ۱٫۰۵ گرم بر سانتی متر مکعب است

نقطه جوش پلی استایرن ۴۳۰ درجه سانتیگراد است.

رسانایی حرارتی پلی استایرن ۰٫۰۰۳ W/m.K است.

PS دارای خاصیت نوری خوبی است، مانند پلیمری شفاف که امکان انتقال بالایی از تمام طول موج ها را فراهم می کند. علاوه بر این، ضریب شکست بالای آن، درخشندگی بالایی به آن می‌دهد.

به دلیل اثر سفت شدن زنجیره حلقه بنزن،PS سخت اما شکننده است.

در هنگام افتادن صدای فلزی مشخصی از خود ساطع می کند.

به عنوان یک پلیمر آمورف غیر قطبی، دمای نرم شدن آن پایین است. نمی تواند دمای آب جوش را تحمل کند.

پلی استایرن تمایل کمی به جذب رطوبت دارد. علاوه بر این، دارای ویژگی های عایق الکتریکی خوبی است. بنابراین در ساخت محصولات عایق پلی استایرن کاربرد دارد.

متراکم تر باشند.

مزایایPS؟

ارزان

نسبتا قوی

می توان آن را به استایروفوم و چندین شکل دیگر ساخت

قابل بازیافت

مقرون به صرفه

استریل

مقاوم در برابر رطوبت

وزن سبک تر

همه کاره و آسان برای رسیدگی

از لحاظ بصری جذاب

محافظ

در اصل شفاف است و می تواند رنگ اضافه شود

مشکلات زیست محیطی پلی استایرن

تعداد بازیافت پلی استایرن ۶بار است.

متأسفانه این فرآیند پرهزینه و دشوار است. به همین دلیل، بازیافت PS غیر معمول است. به ویژه، فرم فوم پلی استایرن به ندرت بازیافت می شود. ساخت آن ارزان است.

همچنین، آنقدر سبک است که شرکت های حمل و نقل حمل و نقل به یک مرکز بازیافت را مقرون به صرفه نمی دانند.

به علاوه، هنگامی که پلی استایرن برای نگهداری غذا یا نوشیدنی استفاده می شود، اغلب آنقدر آلوده است که نمی توان از آن دوباره استفاده کرد. این به این دلیل است که ذرات آلی به کف می چسبند.

رایج ترین راه های دفع PS دفن یا سوزاندن آن است.

هنگامی که به درستی انجام شود، سوزاندن یک روش موثر برای دفع است.

تنها محصولات جانبی زائد عبارتند از دی اکسید کربن، آب و مقدار کمی دوده. اینها همان مواد زائدی هستند که از احتراق بنزین در موتور خودرو به وجود می آیند.

دی اکسید کربن نیز غیر سمی و پایدار است. اما به تغییرات آب و هوایی نیز منجر می شود، بنابراین چیزی نیست که بخواهیم به جو خود اضافه کنیم.

بحث های زیادی در مورد مدت زمان ماندگاری PSدر محیط وجود داشته است و دانشمندان تخمین می زنند که می تواند از ۵۰۰ سال تا احتمالاً برای همیشه باقی بماند.

به دلیل همه اینها، استفاده مجدد از تمام محصولات پلی استایرنی که می توانیم مهم است. همچنین مهم است که مقدار PSرا که برای شروع استفاده می کنیم کاهش دهیم

سوالات متداول

آیا پلی استایرن پلاستیک است؟

پلاستیک پلی استایرن (PS) یک ترموپلاستیک است که به طور طبیعی شفاف است و هم به عنوان یک پلاستیک جامد استاندارد و هم به شکل یک ماده فوم سفت و سخت در دسترس است.

پلاستیک PS به طور گسترده در تعدادی از برنامه های کاربردی محصولات مصرفی استفاده می شود، و همچنین به ویژه برای بسته بندی های تجاری مفید است.

پلی استایرن از کجا می آید؟

PS یکی از شناخته شده ترین پلیمرهای مصنوعی است که از جمله پلی اتیلن، پلی پروپیلن و پلی استر می باشد.

استایرن، هیدروکربن مایعی که EPF از آن ساخته می‌شود، در اواخر قرن نوزدهم از گیاه بالزام استوراکس استخراج شد که از درختی در آسیای صغیر به نام صمغ شیرین شرقی می‌آید.

آیا پلی استایرن برای انسان سمی است؟

PS حاوی مواد سمی استایرن و بنزن است، مواد سرطان زا و نوروتوکسین های احتمالی که برای انسان مضر هستند. در واقع، غذاها و مایعات داغ باعث تجزیه نسبی استایروفوم می شوند و اجازه می دهند برخی از آلاینده ها در جریان خون و بافت های ما جذب شوند.

چرا پلی استایرن مفید است؟

PS ماده بسته بندی انتخابی است، زیرا سبک و خنک است. دو نیم شدن یا فرو ریختن آسان است، اما مهم تر از همه، فشرده سازی بالایی دارد و بنابراین از اجسام شکننده در صورت افتادن یا له شدن محافظت می کند.

PSهمچنین یک عایق بسیار قوی است که به این معنی است که بار الکتریکی را به راحتی جمع می کند.

طرح فروش  زمستانی