R-value یا مقاومت حرارتی به توانایی یک ماده برای مقاومت در برابر انتقال حرارت در ضخامت معین اشاره داردکه به عنوان مقاومت حرارتی نیز شناخته می شود.

عایق کاری خانه یا محل کار شما هرگز آسان تر از امروز نبوده است. نه تنها تعدادی از مواد مختلف برای انتخاب در دسترس است، بلکه تنوع و گزینه های مختلفی برای نصب وجود دارد که با نیازهای بی شماری که ساکنان خانه ها و صاحبان املاک دارند مطابقت دارد.

وقتی صحبت از مبحث عایق می شود، مفهوم مقدارR-value مفهومی است که در ساختار فناوری و کاربردهای مختلف آن یکپارچه است.

برای اینکه بتوانید بهترین نتیجه را از عایق بندی خود و در نهایت راندمان حرارتی بهینه برای اموال خود داشته باشید، کاملاً ضروری است که درک کاملی از اینکه دقیقاً مقادیرمقاومت حرارتی چیست، چگونه کار می کنند و چگونه تعیین کنید.

اگر به دنبال نصب عایق در یک ساختمان جدید هستید، یا به جای آن، در یک ساختمان موجود مقاوم سازی شده است، به جای درستی آمده اید.

اگر در حال خواندن این مطلب هستید، اطلاعات بسیار مهم و مفیدی در مورد عایق و مقادیر R خواهید آموخت.

هر چه مقدار مقاومت حرارتی بیشتر باشد، مقاومت در برابر انتقال حرارت بیشتر می شود و اثر عایق باعث صرفه جویی بیشتر در انرژی می شود.

نحوه عملکرد عایق

برای درک نحوه عملکرد عایق، به درک جریان گرما کمک می کند، که شامل سه مکانیسم اساسی – هدایت، همرفت، و تابش است.

رسانایی راهی است که گرما در مواد حرکت می کند، مانند زمانی که قاشقی که در یک فنجان چای داغ قرار می گیرد، گرما را از طریق دسته خود به دست شما می رساند.

همرفت راهی است که گرما در مایعات و گازها به گردش در می‌آید و به همین دلیل است که هوای سبک‌تر و گرم‌تر بالا می‌آید و هوای خنک‌تر و متراکم‌تر در خانه شما فرو می‌رود.

گرمای تابشی در یک خط مستقیم حرکت می کند و هر جامدی را در مسیر خود گرم می کند که انرژی آن را جذب کند.

اکثر مواد عایق معمولی با کند کردن جریان گرمای رسانا و جریان گرمای همرفتی کار می کنند.

موانع تابشی و سیستم های عایق بازتابنده با کاهش افزایش گرمای تابشی کار می کنند.

برای موثر بودن، سطح بازتابنده باید در تماس با هوا باشد.

صرف نظر از مکانیسم، گرما از مناطق گرمتر به مناطق سردتر جریان می یابد تا زمانی که دیگر اختلاف دما وجود نداشته باشد.

در خانه شما، این بدان معنی است که در زمستان، گرما مستقیماً از تمام فضاهای زندگی گرم شده به اتاق زیر شیروانی، گاراژ، زیرزمین و به ویژه در فضای باز مجاور جریان می یابد.

جریان گرما همچنین می تواند به طور غیرمستقیم از طریق سقف های داخلی، دیوارها و کف – هر جا که اختلاف دما وجود دارد – حرکت کند. در طول فصل سرما، گرما از فضای باز به داخل خانه جریان می یابد.

برای حفظ راحتی، گرمای از دست رفته در زمستان باید با سیستم گرمایشی شما جایگزین شود و گرمای به دست آمده در تابستان باید توسط سیستم خنک کننده شما حذف شود

عایق بندی مناسب خانه با ایجاد مقاومت موثر در برابر جریان گرما، این جریان گرما را کاهش می دهد

انواع عایق

سه نوع عایق بسیار رایج و قابل اعتماد وجود دارد:

عایق فویلی: عایق فویلی شکلی هوشمندانه از عایق است که در یک طرف سطحی بازتابنده دارد. با انحراف گرمای تشعشعی از بیرون، به داخل محیط عمل می کند – به همین دلیل است که بهترین عایق برای محیط های گرم و مستعد آفتاب است. از مزایای فویل می توان به مقرون به صرفه بودن و نصب آسان آن اشاره کرد. عایق فویل دارای طیف گسترده ای از مقادیرمقاومت حرارتی است.

عایق حجیم: عایق حجیم که به راحتی محبوب ترین و رایج ترین عایق در سراسر جهان است، با حباب های هوای بی شماری در سراسر مواد طراحی شده است که هوای گرم را در آن به دام می اندازد.

عایق حجیم به جای اینکه فقط از یک ماده ساخته شود، در طیف وسیعی از مواد مختلف از جمله پلی استر، فایبر گلاس، پشم، کاغذ بازیافتی و الیاف سلولزی عرضه می شود. عایق های حجیم نیز در طیف وسیعی از مقادیر R عرضه می شوند.

عایق اسپری: عایق اسپری جدیدتر در فناوری عایق سازی، از فوم ساخته شده و به طرز شگفت انگیزی موثر است. همانطور که از نام آن پیداست، با پاشش در سقف، کف یا دیوارها اعمال می شود و به عایق ضخیم تبدیل می شود.

این عایق در برابر رطوبت مقاوم است، اما نسبت به عایق های سنتی قابل اشتعال تر است، به همین دلیل است که توصیه می کنیم فقط توسط افراد حرفه ای نصب شود. مزیت بزرگ عایق اسپری این است که توانایی رسیدن به مقادیر مقاومت حرارتی بالاتر از هر ماده عایق دیگری را دارد.

اسپری فوم

سوالات متداول

کدام عایق بهترین ارزش R را دارد؟

ساده ترین راه برای جواب دادن به این سوال این است که با این مفهوم شروع کنیم که “بهترین” مقدار R وجود ندارد. هر عایق‌ای که مقدارR-Valueبالاتری داشته باشد، مؤثرتر از عایق با مقدار R پایین‌تر است، اما حقیقت این است که مقدار R بالاتر همیشه برای هر خانه‌ای لازم نیست.

به عنوان مثال اگر ایران به مناطق مختلف آب و هوایی” تقسیم کنیم هر منطقه بر اساس آب و هوای خود به حداقل مقدار R متفاوتی نیاز دارد. برای مثال، خانه‌هایی که در آب و هوای بسیار گرم و مرطوب هستند، فقط به مقادیر R 3 یا ۴ نیاز دارند، در حالی که خانه‌هایی در آب‌وهوای یخبندان و سرد به حداقل مقدار R 6 نیاز دارند.

چگونه R-value یک ساختار را محاسبه می کنید؟

R-value یک ساختار را می توان با جمع کردن R-value هر جزء مجزا که یک لایه جامد و ثابت در ساختار ارائه می دهد، بدست آورد.

بهترین مقادیر R برای قسمت های مختلف یک ساختمان چه مقدار است؟

به عنوان مثال درانگلیس به صورت زیر است

دیوارهای خارجی: بین R-13 و R-21. عایق بندی دیوارهای خارجی می تواند با سازه های قدیمی متفاوت باشد، به طوری که دیوارهای بیرونی سنگی جامد نمی توانند حاوی عایق اضافی باشند، مگر اینکه به صورت خارجی اضافه شوند.

زیر شیروانی و اتاق زیر شیروانی: بین R-30 و R-39. وقتی صحبت از عایق کاری پشت بام و سقف می شود، منطقی است که بالاترین سطوح عایق باید در بالای ساختمان شما باشد، جایی که گرما افزایش می یابد و سعی می کند از آن خارج شود.

دیوارهای زیرزمین: بین R-11 و R-15. زیرزمین ها اغلب سرد و مرطوب هستند، بنابراین عایق می تواند با کاهش احتمالی دما مقابله کند. با این حال، اتلاف حرارت در پایین ترین سطح یک خانه کمتر قابل توجه است، بنابراین عایق کمتری مورد نیاز است.

طبقات: بین R-13 و R-30. این به حفظ گرما و حفظ سرما از زیر پا کمک می کند.

سقف: بین R-19 و R-38. عایق کاری سقف برای کمک به حفظ دمای داخلی ثابت در داخل خانه بسیار مهم است.

اگر شک دارید، همیشه باید از معمار طراحی پروژه خانه خود مشاوره بگیرید. از طرف دیگر، یک نصاب متخصص می تواند تمام فاکتورهای مختلف را در نظر بگیرد تا عایق مناسب خانه شما را مشخص کند. برای لیستی از نصاب ها و تولیدکنندگان معتبر در منطقه خود، دراینجا کلیک کنید

ثبت نظرات

[contact-form-7 id=”865″ title=”فرم تماس ۱”]
طرح فروش  ویژه