پلی استایرن ماده ای است که از خانواده عایق های مصنوعی می آید.

پلی استایرن دو نوع می باشد: پلی استایرن منبسط شده (EPS) و پلی استایرن اکسترود شده (XPS).

آنها را می توان در اشکال مختلف یافت، اما پانل پلی استایرن برای ساندویچ پانل بدون شک متداول ترین مورد استفاده است.

پانل های پلی استایرن در درجه اول برای عایق کاری خانه ها استفاده می شود، اما می توان از آنها برای ساخت مجموعه هایی برای پروژه های هنری نیز استفاده کرد.

تفاوت پلی استایرن منبسط شده (EPS)بااکسترود شده(XPS)

خواص عایق فوم EPS

شکاف های نامنظم بین سلول های فوم EPS به هوا و رطوبت اجازه می دهد تا در سراسر فوم نفوذ کند و EPS را به یک راه حل کمتر از ایده آل برای محیط های مرطوب تبدیل می کند.

استحکام و دوام فوم EPS

ساختارهای سلولی فوم EPS حاوی فضای خالی یا فاصله بین سلول‌ها هستند. این شکاف ها ساختاری نامنظم را در سرتاسر فوم تشکیل می دهند و آن را نسبت به فوم های اکسترود شده کمتر متراکم و سفت می کنند.

پلی استایرن اکسترود شده یا فوم پلی استایرن XPS چیست؟

پلی استایرن اکسترود شده (XPS)، از طریق یک فرآیند اکستروژن تولید می شود که در آن رزین پلاستیک و سایر مواد افزودنی با یکدیگر ترکیب شده و از طریق قالب اکسترود می شوند.

سپس فوم اکسترود شده سرد شده و به شکل نهایی خود منبسط می شود.

خواص عایق فوم XPS

فوم XPS دارای ساختار سلول بسته ای در نظر گرفته می شود که در آن سلول ها در کنار هم قرار گرفته اند و هیچ فضای خالی یا فاصله ای بین آنها وجود ندارد. سلول های محکم بسته شده فوم XPS به جلوگیری از ورود هوا و آب کمک می کند و آن را برای محیط های مرطوب ایده آل تر می کند.

استحکام ودوام فوم XPS

فوم XPS دارای یک ساختار سلول بسته محکم است که آن را بسیار سفت و محکم می کند و آن را برای پانل های ساختاری ایده آل می کند.

تفاوت سلولی پلی استایرن منبسط شده (EPS)بااکسترود شده(XPS)

تولید

عایق پلی استایرن اکسترود شده (XPS) با استفاده از فرآیند اکستروژن تولید می شود. این فرآیند مداوم منجر به یک ساختار سلول بسته با سطحی صاف در بالا و پایین تخته می شود.

ساختار سلول بسته پلی استایرن اکسترود شده (XPS) از نفوذ آب به ساختار صفحه عایق جلوگیری می کند و استحکام و دوام طولانی مدت را فراهم می کند.

عایق پلی استایرن منبسط شده (EPS) با استفاده از دانه‌های فوم در قالب تولید می‌شود، سپس حرارت یا بخار مستقیماً روی مهره‌ها اعمال می‌شود که باعث انبساط و جوش خوردن آنها می‌شود.

این فرآیند یک ساختار سلول بسته ایجاد می کند، نه یک صفحه عایق سلول بسته، به دلیل حفره هایی که می تواند بین مهره ها ایجاد شود.

مقاومت فشاری

مقاومت فشاری در چالش‌برانگیزترین محیط‌ها مانند زیر دال‌ها روی سقف صاف، کف‌های بتنی، پایه‌ها، پلازا و عرشه‌های تریبون و سردخانه‌ها مورد نیاز است.

به طور کلی، هنگام مقایسه تراکم برد EPS و XPS، مقاومت فشاری XPS بیشتر از EPS است. برای اینکه EPS به مقاومت فشاری مشابه XPS دست یابد، چگالی فوم باید افزایش یابد که اغلب منجر به ضخامت بیشتر تخته می شود.

رسانایی گرمایی

عایق کاری یکی از کاربردی ترین و مقرون به صرفه ترین راه ها برای بهبود بهره وری انرژی ساختمان است که با بهبود عایق در ساختمان های جدید و موجود می توان به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها و کاهش مصرف انرژی دست یافت.

هر دو XPS و EPS عملکرد هدایت حرارتی خوبی را ارائه می دهند. با این حال، هوای محبوس شده در حفره های EPS گرما را هدایت می کند. یک برد EPS با چگالی بسیار بالاتر برای مطابقت با عملکرد حرارتی عایق XPS مورد نیاز است.

قابلیت اتصال

فوم EPS دارای سطحی است که امکان اتصال به موقع و کامل را فراهم می کند.

از طرف دیگر، اتصال XPS بسیار چالش برانگیزتر است. از هر کسی که در صنایع پانل های عایق سازه و سیستم پایان عایق خارجی کار می کند در مورد این دو ماده بپرسید، خواهید دید که اکثریت قریب به اتفاق از قابلیت اتصال EPS حمایت می کنند.

علاوه بر این، صنعت بسته بندی به EPS متکی است زیرا اتصال اجزای مهم آن راحت است.

تاثیر بر محیط زیست

یکی دیگر تفاوت پلی استایرن منبسط شده (EPS)بااکسترود شده این است که پلی استایرن منبسط شده نسبت به پلی استایرن اکسترود شده در زمینه محیطی برتری دارد زیرا EPS هرگز با HCFCهایی که محیط را به خطر می اندازند ساخته نشده و احتمالاً هرگز ساخته نخواهد شد.

علاوه بر این، کسانی که به دنبال حفظ سیاره شکننده ما هستند، EPS را ترجیح می دهند زیرا از هیچ نوع رنگی استفاده نمی کند. به این واقعیت اضافه کنید که EPS را می توان با محتوای بازیافتی ساخت و حتی دلایل بیشتری برای ترجیح EPS نسبت به XPS وجود دارد.

تفاوت پلی استایرن منبسط شده (EPS)بااکسترود شده(XPS)

سوالات متداول

EPS بهتر است یا XPS؟

XPS، در حدود R-5 در ۲۵ میلی متر، عملکرد حرارتی کمی بهتر از EPS دارد.

عملکرد عایق حرارتی EPS و XPS در تراکم های یکسان کاملاً نزدیک است. با این حال، EPS با همان سطح چگالی هزینه کمتری دارد.

آیا EPS ضد آب است؟

در حالی که polyiso، XPS و EPS برخی از قوی‌ترین خواص ضدآب را در بین عایق‌ها دارند، EPS ضعیف‌ترین در بین این سه عایق است و آب بیشتری را جذب می‌کند. EPS همچنین مستعد فرو ریختن لبه ها است.

چرا استایروفوم بد است؟

هنگامی که با محصولات غذایی استفاده می شود، به ویژه هنگامی که گرم می شود، استایروفوم مواد شیمیایی سمی را در مواد غذایی آزاد می کند که باعث آلودگی می شود که می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد.

آیا XPS سمی است؟

اکثر صفحات عایق فوم پلی استایرن سفت و سخت، هر دو نوع EPS و XPS، حاوی ماده ضد شعله سمی HBCD هستند که در سال ۲۰۱۵ توسط اتحادیه اروپا ممنوع شد. مواد شیمیایی.

آیا عایق EPS ایمن است؟

در صورت استفاده صحیح در کاربردهای توصیه شده، EPS به گسترش آتش کمک نمی کند و دود و گازهای سمی کمی تولید می کند. انتخاب ماده عایق تأثیر کمی بر میزان گازهای سمی و دود تولید شده در هنگام آتش سوزی دارد.

ثبت نظرات

    طرح فروش  زمستانی