پلی کربنات ها (PC) در واقع گروهی از مواد پلاستیکی با کارایی بالا هستند. اکثر پلاستیک های پلی کربنات دارای خواص مشابهی هستند که به سادگی به آنها پلی کربنات می گویند.

PC یک ترموپلاستیک است، به این معنی که وقتی گرم می شود، به راحتی می توان آن را به اشکال مختلف تبدیل کرد. این شامل محفظه هایPC است که از رایج ترین و بادوام ترین انواع محفظه های الکتریکی هستند.

تاریخچه پلی کربنات

PC در حدود سال ۱۹۰۰ توسط یک شیمیدان آلمانی به نام آلفرد آینهورن کشف شد. او بیش از سه دهه در مورد مواد تحقیق کرد اما نتوانست کاربرد تجاری برای آن پیدا کند. در سال ۱۹۵۳، این تغییر کرد و بایر و جنرال الکتریک تولید PC را آغاز کردند.

پلاستیک عمدتاً به عنوان جایگزینی برای شیشه استفاده می شد، البته در مناطق کوچک. دلیل این امر این بود که پلی کربنات دارای رنگ قهوه ای بود: تا سال ۱۹۷۰ بود که PC به صورت کریستالی شفاف شد.

پلی کربنات به سرعت نام خود را به عنوان شیشه ایمنی بر سر زبان ها انداخت و در عینک های محافظ، محافظ ماشین ها، چراغ های جلو برای اتومبیل ها و حتی در کابین هواپیماهای جنگنده جت استفاده می شود.

فوایدPC

PCدارای طیف گسترده ای از مزایای است که آن را تبدیل به یک پلاستیک محبوب برای استفاده می کند. بسیار بادوام است در حالی که فوق العاده سبک است و جایگزینی ایده آل برای پنجره ها می شود.

در واقع، یک ورق پلی کربنات ۲۵۰ برابر قوی تر از شیشه است در حالی که در برابر شکستگی بسیار مقاوم است. در نتیجه، PC اغلب برای امنیت یا ساخت محصولات مصرفی بادوام و بادوام استفاده می شود.

PC دارای لیست بلندبالایی از مزایای است که آن را برای اهداف مختلف ایده آل می کند. در اینجا فقط تعدادی از ویژگی های شگفت انگیز پلی کربنات آورده شده است:

شفافیت نوری بالا – PCفوق العاده شفاف است و در نتیجه ممکن است با شیشه اشتباه گرفته شود.

عایق حرارتی – تله های پلی کربنات تا ۶۰ درصد بهتر از شیشه گرم می شوند. به همین دلیل، پلی کربنات اغلب در گلخانه ها یا در ساختمان های کم مصرف استفاده می شود.

نصب آسان – PC به عنوان یک پلاستیک بادوام و سبک وزن، نصب آسانی دارد، به خصوص با کمک یک قاب یا ساختار پشتیبانی.

همه کاره –PC را می توان به اشکال مختلف از جمله ورق ها، پانل ها، میله ها، لوله ها و موارد دیگر قالب گیری کرد.

شکل دادن آسان – PC را می توان با ابزارهای استاندارد نجاری مانند اره مدور یا اره منبت کاری برش داد.

پایدار – به عنوان یک ترموپلاستیک، PC را می توان به راحتی با حرارت دادن پلاستیک تا زمانی که به مایع تبدیل شود، بازیافت کرد و سپس آن را به شکل جدیدی درآورد.

تولید پلی کربنات

PC از طریق واکنش های شیمیایی بین بیسفنول A (BPA) و فسژن COCl2 تولید می شود.

امروزهPC به روشی مشابه از طریق قالب گیری تزریقی یا اکستروژن ساخته می شود.

با این حال، BPA گاهی اوقات با دیول های دیگر جایگزین می شود تا خواص فیزیکی آن را افزایش دهد یا تغییر دهد.

به عنوان مثال، تترابرومبیسفنول A اغلب برای افزایش حفاظت در برابر آتش استفاده می شود، در حالی که تترامیل سیکلوبوتان دیول برای ایجاد پلی کربنات بدون BPA استفاده می شود.

روشهای اولیه تولید برای استفاده تجاری عبارتند از:

اکستروژن به لوله ها، میله ها یا چند دیواره

اکستروژن به ورق ها و فوم ها

قالب گیری تزریقی به اقلام آماده برای استفاده

پانل های جانبی و سقف

پیش بینی می شود که سالانه بیش از یک میلیون تن پلی کربنات تولید می شود!

پلی کربنات برای چه مواردی استفاده می شود؟

با توجه به انواع مختلف PC موجود برای خرید، PCرا می توان در بسیاری از اهداف متمایز استفاده کرد.PCرا می توان به لنزهای عینک، وسایل محافظ شامل شیشه های مقاوم در برابر گلوله، تجهیزات پزشکی و پانل های گلخانه تبدیل کرد.

همچنین می‌توان از آن برای کاربردهای لعاب، ایجاد محصولاتی مانند سی‌دی، دی‌وی‌دی و دیسک‌های بلوری و همچنین وسایل روشنایی در فضای باز استفاده کرد.

کاربرد پلی کربنات

ورقه پلی کربنات دارای انحنای سرد است، به این معنی که معمولاً می تواند در دمای اتاق به زوایای تیز یا منحنی های عمیق بدون ترک یا شکستگی تبدیل شود.

طرح فروش  زمستانی